Centrul de informare turistica

# Scoala de vara – Oameni si sare – Cacica 2019  24-27 iulie 2019

Reprezentantii primariei Cacica au participat la evenimentul  Scoala de vara – oameni si sare – Cacica 2019 gazduit de sediul Ecobiblioteca Cacica in perioada 24-27 iulie 2019.
Co-organizatori Ateliere Cacica: Sudbury University, Muzeul Bucovinei, OAR Nord-Est,iaBucovina.com, APT Bucovina, ADER Suceava, Din Drag de Bucovina, Simply Mind.
Parteneri ediția 2019: Primăria Cacica, Salina Cacica, Parohia Romano-Catolică, Liceul Tehnologic "Nicanor Moroșan" Pîrtestii de Jos.
Sponsori și susținători: Junior Achievement România, Dom Polski Cacica.

Surse foto , video :

# -Simpozion Eminescu si Bucovina-

Reprezentantii Primariei Cacica au organizat in data de 24.07.2019 ora 16 la sediul Casei Nationalitatilor Simpozionul Eminescu si Bucovina avand urmatorii participanti :
-academicianul Mihai Cimpoi din Republica Moldova , membru  Academiei Romane
- Vasile Bahnaru , directorul Institului de Filologie de la Academia de Stiinte a Republicii Moldova
- eminescologul si criticul literar Theodor Codreanu
- scriitoarea Lina Codreanu
- dr. Ioan Etcu
- Mihai Sultan Vicol - poet si publicist

#Târgul vacantelor

Reprezentanții primariei Cacica au participat in data de 18.05.2019 la sediul Ecobiblioteca – Cacica la concursul "Târgul vacantelor" din cadrul proiectului "Vacanta de vis"  – proiect realizat de Liceul Tehnologic "Nicanor Moroșan" în parteneriat cu Punctul de informare turistică Cacica.

#Port cultural

Reprezentantii primariei Cacica au participat in data de 18.12.2018 la conferinta : Port cultural. Patrimoniul construit al Bucovinei, la sediul  Universitatii Stefan cel Mare Suceava.

#Caravana Marii Uniri
Reprezentantii primariei Cacica au participat in data de 08.11.2018 la ora 18,30, in Sala Auditorium "Joseph Schmidt" a Casei de Cultura a Studentilor Suceava unde a avut loc un program artistic prezentat de ansambluri ale minoritatii rome si minoritatilor reprezentative regiunii Bucovina (Ansamblul Cervona Kalena din Negostina si Ansamblul de cantece si dansuri ale muntenilor polonezi "Solonczanka"). A urmat un concert extraordinar sustinut de Ansamblul Romano Kher, cu invitatul special Emy Dragoi, la acordeon.

#Reprezentantii primariei Cacica au participat la o întalnire în data de 06.10.2018 cu reprezentanți din Ministerul Turismului , profesori universitari de la Universitatea "Ștefan cel Mare" Suceava  și alți invitati .
Întalnirea a avut loc la Complexul Turistic "Casa Nationalitatilor" .
Participantii au dezbatut probleme legate de turismul local in comuna Cacica - prezent si viitor . Dupa întrunire participantii au vizitat Mina Cacica , Basilica Minor din Cacica , Complex Agrement Martisorul .

#Participarea angajatilor primariei la scoala de vară  „Cacica: Oameni și Sare”  iulie 2018.  Vezi imagini aici

# Reprezentantii primariei Cacica au participat la prima conferință regională referitoare la implementarea Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014 – 2020 ce a avut loc în data 18 iunie 2018, la Piatra Neamț.

*Recent reprezentanţii comunei Cacica au participat la TARGUL BUCOVINEI parcarea Iulius Mall 17-19 octombrie 2014 - IASI

Reprezentanţii comunei Cacica au participat la Târgul de turism al Bucovinei Mamaia 2014

Promoveaza si informeaza despre valorile turistice ale comunei